هغوی چې اندریوډ سیستم لرونکی ځیرک ټیلفون کاروي، د یاران اپ له ګوګل پلی سټور خپلو موبایلونو ته ښکته کولی شي. او هلته په یاران کې خپرې شوې ټولې ګټورې لیکنې هره وخت لوستلی شي.  له دې ځایه یاران اپ خپل موبایل ته ښکته کړئ. د اۍ فون لپاره د یاران اپ ډیر زر خپریږي .
سیاست

“لبیک صلح” واژه ‌یی که دیر به زبان آمد

سحر احسانی

این روزها کوره‌ی صلح دولت با حزب اسلامی وابسته به گلبدین حکمتیار چنان داغ است که رنگ متن سرخط رسانه‌های داخلی و خارجی را سرخ کرده است.

نام آقای حکمتیار از فهرست سیاه سازمان ملل متحد خارج شد، هواداران حزبی و سخنگویان این حزب در نشست‌های خبری از حکومت به دلیل آنچه “الوعده وفا” می‌پندارند قدردانی می‌کنند. قرار است خودش نیز در روزهای آینده با تم تراقی که برایش در نظر گرفته‌اند به کابل وارد شود.

چندین خانه را در نقاط مختلف کابل برایش تدارک دیدند، نیروهای ویژه را برای تامین امنیتش مسلح کردند، شخصی که تا چند روز پیش مردم از ترس مهاجمانش آسایش نداشت، اکنون مانند همان مردم در ترس و لرز زندگی خواهد کرد تا طالبان او و اطرافیانش را هدف قرار ندهند.

با آمدن حکمتیار کار پایان نیافته و صلحی به وجود نیامده، امنیتی تامین نشده، ریختن خون ناحق متوقف نشده و این تازه شروع کار است، اگر اراده‌یی باشد.

حکمتیار از میان گروه‌های مخالف مسلح دولت، نخستین چهره‌یی است که به دعوت صلح دولت بنابر هر شرایط و وعده‌هایی “لبیک” گفته است او دیر لبیک گفت زیرا سال‌ها پیش داکتر نجیب الله رییس جمهور پیشین افغانستان نیز از او و امثال او خواسته بود تا بیایند و در کنار همدیگر زندگی کنند؛ اما گوشی نشنید و زبانی لبیک نگفت.

در مصاحبه‌یی که از داکتر نجیب الله در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌‍شود او می‌گوید پس از خروج آخرین نیروهای قشون سرخ شوروی، هیچ دلیل دیگری برای ادامه جنگ و مسلح بودن وجود ندارد. او در این مصاحبه با لبخند؛ اما با صراحت می‌گوید حاضر است برای تامین صلح در افغانستان جانش را بدهد.

مصاحبه کننده که ظاهراً یک خبرنگار امریکایی است از داکتر نجیب می‌پرسد خواستت چیست؟ او جواب می‌دهد که امریکا و تمام کشورهایی که مجاهدین را در نبرد با شوروی حمایت تسلیحاتی می‌کرد، کمک‌های خود را قطع کنند، دولت او حاضر است تمام صلاح‌های وارد شده را مسترد کند تا جنگ به پایان برسد.

زمان و مکان این مصاحبه مشخص نیست؛ اما ظاهرا ایامی ثبت شده که جنگ داخلی در اوجش بوده است. او گفته که حاضر است اگر با کنار رفتنش صلح تامین می‌شود کنار برود یا فراتر از آن جانش را برای صلح در کشورش بدهد.

مبارزه افغان‌ها و احزاب این کشور برابر قشون سرخ شوروی و تجاوز آشکار آنان کاری به حق و ستودنی است؛ اما هرگز مشخص نیست جنگی که پس از خروج شروی از افغانستان ادامه یافت بر سر چی بود، دولت حاضر بود کنار برود تا صلح بیاید. احزاب همه از آرامی کشور سخن می‌گفتند؛ اما هیچ یک دست به کاری ابتکاری نزد تا مردم آسوده بمانند.

اکنون که سال‌ها از این قضیه می‌گذرد و چهارراهی آریانای کابل خاطره‌ی تلخ به دار آویخته شدن داکتر نجیب را در خود جای داده، نخستین حزب مسلح با دولت صلح کرد. رهبرش به کابل می‌آید و شاخه‌ی نظامی آن منحل و در بخش ملکی به افراد آن زمینه کار مساعد خواهد شد.

تمام رهبران احزاب و جهادی‌ها می‌دانند که می‌توانستند همین کار را سال‌ها پیش انجام بدهند. انقلاب را پیروز شدند؛ اما در مدیریت جامعه پس از انقلاب ناکام شدند و شاید خودخواهی‌های آنان کشور را صدها سال عقرب راند.

افغانستانی که ترک‌ها، ایرانی‌ها و حتا اروپایی‌ها را دانشمند تربیه کرد و به کشورشان فرستاد، سالانه میزبان هزاران توریست و جهان گرد بود؛ با اقداماتی کوتاه فکرانه همه چیز برباد شد.

اگر صلح هم در افغانستان تامین شود، همه طرف‌های درگیر بنابر هر شرایطی صلح کنند، حتا اگر یک مرمی هم در هیچ گوشه‌ی کشور فیر نشود، هیچ خونی به ناحق ریختانده نشود، افغانستان شود بهشت روی زمین؛ اما سنگ سنگ این مملکت داغ‌هایی را که در این چند سال دیده فراموش نخواهد کرد.

حضور آقای حکمتیار را به فال نیک می‌گیریم و آرزو داریم به بیچارگی مردم افغانستان خاتمه داده شود، طالبان نیز سربر گریبان کنند و آبرومندانه صلح کنند و همه با هم یک کشور را بسازیم و آن کشور “افغانستان عزیز” است و بس”

ستاسو نظر

خپل نظر مو په تبصره کې ولیکئ

هغوی چې اندریوډ سیستم لرونکی ځیرک ټیلفون کاروي، د یاران اپ له ګوګل پلی سټور خپلو موبایلونو ته ښکته کولی شي. او هلته په یاران کې خپرې شوې ټولې ګټورې لیکنې هره وخت لوستلی شي.  له دې ځایه یاران اپ خپل موبایل ته ښکته کړئ. د اۍ فون لپاره د یاران اپ ډیر زر خپریږي .
/* ]]> */