هغوی چې اندریوډ سیستم لرونکی ځیرک ټیلفون کاروي، د یاران اپ له ګوګل پلی سټور خپلو موبایلونو ته ښکته کولی شي. او هلته په یاران کې خپرې شوې ټولې ګټورې لیکنې هره وخت لوستلی شي.  له دې ځایه یاران اپ خپل موبایل ته ښکته کړئ. د اۍ فون لپاره د یاران اپ ډیر زر خپریږي .
سیاست

رئیس جمهور غنی با شماری از سران کشورهای اشتراک کننده در”کنفرانس امنیتی مونیخ” دیدار کرد

د لته له ارګ څخه خپره شوې اعلامیه کټ مټ  لولئ

******

محمداشرف غنی رئیس‎جمهوری اسلامی افغانستان در سفر به آلمان و در حاشیۀ “کنفرانس امنیتی مونیخ” روز گذشته با برخی سران و مقامات عالی رتبۀ کشورهای اشتراک کننده در این کنفرانس به گونۀ جداگانه دیدار و گفتگو کرد.

رئیس‎جمهورغنی و انگلا مرکل صدراعظم آلمان در دیدار شان روی همکاری‎های دو کشور در بخش‎های مختلف، گسترش روابط میان افغانستان و آلمان و مسایل عمدۀ منطقوی بحث و تبادل نظر کردند. در این دیدار رئیس‌‎جمهور غنی از همکاری‎های آلمان در بخش‎های مختلف با افغانستان تشکری کرد و دو طرف بر تداوم همکاری‌ها تأکید کردند.

رئیس‎جمهور غنی در دیداری با الهام حیدرعلی‌اف رئیس‎جمهوریآذربایجان، روی موضوعات مختلف به خصوص همکاری‌های امنیتی و اقتصادی، سرمایه‌گذاری در بخش‌های سمنت، نساجی و اعمار بندها صحبت کردند.

در این دیدار روسای جمهور دوکشور موافقت کردند که افغانستان شامل تعرفات گمرگی گردد، تا در بخش ترانزیت و صادرات کالاها با قیمت مشابه با کشورهای دیگر مانند آذربایجان، کروشیا و ترکیه از آن استفاده نماید.

هردو جانب روی همکاری‎های مشترک افغانستان و آذربایجان در عرصه‎های مختلف صحبت کردند و بر تحکیم روابط میان دوکشور تأکید ورزیدند.

رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و جورجی کویریکشویلی صدراعظم گرجستان در دیدار شان در شهر مونیخ، روی موضوعات مختلف به ویژه تجارت و ترانزیت بحث و تبادل نظر کردند و برگسترش همکاری‎ها میان دوکشور تأکید نمودند.

در این دیدار، رئیس‎جمهورغنی گفت که افغانستان و گرجستان جزء راه لاجورد می‎باشند و باید در استفاده از این مسیر سرعت بخشیده شود. وی افزود که راه آهن افغانستان از غرب این کشور بسوی ترکمنستان به زودی به بهره برداری خواهد رسید که زمینۀ استفادۀ بهتر از راه لاجورد را فراهم خواهد ساخت.

در این سفر، رئیس‏ جمهور محمداشرف غنی با خانم کولیندا گرابار کیتارووک رئیس‌جمهور کروشیا نیز دیدار کرد. سران دوکشور روی تداوم همکاری‎ها در بخش‎های گوناگون به خصوص انکشاف سکتور خصوصی صحبت و گفتگو کردند.

رئیس جمهور کروشیا از ادامه کمک و همکاری‎های کشورش به ویژه از طریق نیروهای مأموریت حمایت قاطع با افغانستان اطمینان داده و درعرصه آموزش کودکان بی‎سرپرست نیز وعدۀ همکاری سپرد.

وی از رئیس جمهورغنی دعوت کرد که در فرصت مناسب به کروشیا سفر نماید. در مقابل رئیس‎جمهور کشور ضمن تشکری از دعوت رئیس‎جمهور کروشیا گفت، در یک فرصت مناسب از آن کشور دیدن خواهد کرد.

رئیس‎جمهور محمداشرف غنی با جیمز متیس، وزیر دفاع امریکا دیدار کرد. دوطرف پیرامون مسایل مختلف به خصوص، تجهیز و تمویل نیروهای امنیتی ودفاعی افغانستان و همچنان مبارزه با تروریزم و مسایل منطقوی بحث و تبادل نظر کردند.

همچنان رئیس‎جمهوری اسلامی افغانستان در اقامتگاه‎اش با مایکل فالون وزیر دفاع بریتانیا دیدار کرد و دو جانب در خصوص همکاری‌های دو کشور و همچنان موضوعات مورد علاقه بحث و تبادل نظر کردند.

محمداشرف غنی رئیس‎جمهور کشور با ارنا سولبرگ صدراعظم کشور شاهی ناروی دیدار کرد و هردو جانب روی امنیت، صلح و ثبات و مسایل مورد علاقه بحث و تبادل نظر کردند. آقای سولبرگ ضمن ستایش از کارکردهای حکومت افغانستان گفت، از این‎که افغانستان در یک مسیر خوب در حرکت است، خرسندم.

رئیس‎جمهور کشور از همکاری‎های انکشافی ناروی با افغانستان تشکری کرده گفت، آن کشور در بخش مهار آب‌ها، ایجاد بندها، تولید برق و آموزش‌های مسلکی دارای تجارب ارزنده می‎باشد. وی از صدراعظم ناروی خواست که در این زمینه‎ها تجارب آن کشور را با افغانستان شریک سازد.

صدراعظم کشور شاهی ناروی، از کمک و همکاری‎های کشورش با افغانستان در عرصه‌های مختلف به خصوص در زمینۀ اقتصادی اطمینان داده، گفت که آماده هستیم در بخش توانمندسازی اقتصادی زنان همکاری نمائیم.

رئیس‎جمهور غنی با اشاره به روند مذاکرات صلح گفت، حکومت افغانستان دروازه‌های گفتگوهای صلح را باز گذاشته که با استفاده از آن، حزب اسلامی از طریق انجام مذاکرات بین‎الافغانی به این روند پیوست، اما طالبان تا هنوز از این فرصت استفاده ننموده اند.

رئیس‎جمهور کشور با تأکید گفت که حکومت افغانستان با گروه‎های تروریستی که دست به کشتار مردم می‎زنند، مذاکره نمی‎کند. وی علاوه کرد، باوجود این‎که افغانستان طرفدار تأمین صلح و ثبات می‎باشد، اما عواملی هنوز هستند که صلح را در منطقه به نفع خود نمی‌بینند.

صدراعظم کشور شاهی ناروی بر مبارزه با تروریزم تأکید کرده اظهار نمود که گروه‌های تروریستی به خصوص داعش در افغانستان مصروف فعالیت‌های مخربانه است که هر روز به ناامنی دراین کشور می‎افزاید.

در این دیدار که وزیر دفاع آن کشور نیز حضور داشت، از روحیۀ قوی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان به ویژه قوای خاص به نیکی یاد کرده گفت، در اکثر موارد نیروهای ناروی در افغانستان از این نیروها می‎آموزند. دو جانب بر گسترش همکاری‌ها نیز تأکید ورزیدند.

رئیس‎جمهوری اسلامی افغانستان با عادل الجبیر وزیر امور خارجۀ عربستان سعودی در اقامتگاه‎اش دیدار و گفتگو کرد. هردو جانب در خصوص مسایل مورد علاقه بحث و تبادل نظر کردند و بر همکاری‎های بیشتر در عرصه‎های مختلف میان افغانستان و عربستان سعودی تأکید کردند.

رئیس‎جمهور محمداشرف غنی در اقامتگاه اش با میدلین البرایت وزیر خارجۀ اسبق ایالات متحدۀ امریکا و رئیس “البرایت گروپ” دیدار و گفتگو کرد. دوطرف درمورد جذب سرمایه‎گذاری‎ها به ویژه روی استخراج و تولید معادن افغانستان و نیز جستجو راه‎های همکاری و انکشافی که بتواند اشتغال دوامدار و سرمایه‎گذاری موثر را ایجاد نماید، صحبت کردند.

رئیس جمهورغنی در دیدار با بیل گیتس رئیس کمپنی مایکروسافت در خصوص کمک برای امحای پولیو و نیز پیرامون استفاده از تکنالوژی مدرن برای انتخابات افغانستان بحث و تبادل نظر کردند.

ستاسو نظر

خپل نظر مو په تبصره کې ولیکئ

هغوی چې اندریوډ سیستم لرونکی ځیرک ټیلفون کاروي، د یاران اپ له ګوګل پلی سټور خپلو موبایلونو ته ښکته کولی شي. او هلته په یاران کې خپرې شوې ټولې ګټورې لیکنې هره وخت لوستلی شي.  له دې ځایه یاران اپ خپل موبایل ته ښکته کړئ. د اۍ فون لپاره د یاران اپ ډیر زر خپریږي .
/* ]]> */