هغوی چې اندریوډ سیستم لرونکی ځیرک ټیلفون کاروي، د یاران اپ له ګوګل پلی سټور خپلو موبایلونو ته ښکته کولی شي. او هلته په یاران کې خپرې شوې ټولې ګټورې لیکنې هره وخت لوستلی شي.  له دې ځایه یاران اپ خپل موبایل ته ښکته کړئ. د اۍ فون لپاره د یاران اپ ډیر زر خپریږي .
سفر سیاست

هند و زلالی رفاقت؛ این کشور به کجای افغانستان چشم دوخته است؟

سفارت هند در کابل اعلامیه‌یی منتشر کرد و گفت که سهولت‌های اخذ ویزه برای شهروندان افغانستان را آسان کرده و تلاش دارد روابط میان دو کشور را بیشتر از گذشته افزایش دهد. در بخشی از اعلامیه آمده که وزه سیاحتی به یک سال تغییر کرده و شخص می‌تواند در هر بازدید، نود روز در هند بماند.

در حالی که قبلا این مدت سی روز بود. همچنان تاجرهای افغان نظر به حجم تجارت‌شان می‌توانند حتا ویزه پنج ساله دریافت کنند که مدت هر بار اقامت 180 روز است.

دولت هند در چهارده سال گذشته یکی از کمک کننده‌های اصلی افغانستان بوده و پیوسته تلاش کرده زلالی رفاقتش با مردم افغانستان را ثابت کند؛ اما آنچه در حقیقت هویدا است، این رفاقت به زلالی که باید باشد نیست.

هند، پاکستان و ایران سه کشوری است که پیوسته و به هر نحوی از بیچارگی و آوارگی مردم افغانستان سود برده اند. ایران و پاکستان در جرین چندین سال گذشته میزبان میلیون ها مهاجر افغان بودند؛ اما از سوی نهادهای خیریه که میلیون ها دالر پول برای رسیدگی به وضعیت مهاجران پرداخت می‌شد، اینها دریافت کردند.

هند نیز سالانه میلیون‌ها دالر از بخش سفر شهروندان افغانستان چه برای سیاحت و چه برای تداوی به دست می‌آورد. اطلاعاتی که به سرخط رسیده نشان می‌دهد که دولت هند کمیشن‌کاران یا دلالانی را به کار گمارده که وضعیت مسافران افغان را دیده و از آنان به هر نحوی پول بگیرند.

وقتی به وضعیت مهاجران یا مسافران افغان در هند نیز نظری انداخته شود، دیده می‌شود که این کشور حتا نیمی از سهولت‌هایی را که یک کشور میزبان برای توریست یا مسافر باید آماده کند، نمی‌کند؛ اما پول هنگفت می‌گیرد.

وقتی به اینکه افغان‌ها اجازه ندارند به لفت سوار شوند، از ابتدایی‌ترین امکانات این کشور محروم باشند، دیده می‌شود زلالی‌یی در رفاقت هند با افغان‌ها وجود ندارد.

همچنان دیده شده که دولت هند سالانه بورسیه‌هایی را برای جوانان افغانستان اختصاص می‌دهد؛ اما در بخش طب و طبابت هیچ بورسیه‌یی تا اکنون از سوی هند در اختیار وزارت تحصیلات عالی قرار نگرفته و این موضوع خود درخور تامل است.

این کشور بارها اعلام کرده که سهولت‌های سفر افغان‌ها را آسان می‌کند، این کار برای هیچ صورت نمی‌گیرد بلکه مفادی هنگفت را در این کار دیده است. وقتی سهولت فراهم شود، افغان‌ها بیشتر سفر خواهند کرد و پول بیشتر به خزاین این کشور وارد خواهد شد.

از برکت مهاجرت و بیچارگی نیز قریب به تمام مردم افغانستان به زبان اردو آشنایی دارند و هند را مقصد خوبی برای تفریح و سیاحت انتخاب می‌کنند.
هند مرکز خوبی برای تداوی بیماران افغان شناخته شده و از این مجرا کشور میزبان به خوبی درآمد دارد؛ اگر طب هند به افغانستان منتقل شود، بخش بزرگی از درآمد این کشور با مشکل رو به رو خواهد شد.

این کشور پس از مدت مدیدی در افغانستان یک بند آب گردان ساخته و تعمیری را برای پارلمان اعمار کرد؛ اما در عوض آن از مجراهای مختلف از جمله پول‌های پرداخت شده از سوی ایران پول به دست آورد.

از سوی دیگر هند نگران عمیق دارد که طالبان دوباره به قدرت نرسند زیرا تمام منافعی که در افغانستان در بخش‌های تجارتی در بخش منابع طبیعی، به خصوص در معادن دارد به خطر نیافتد.

هند برای نزدیکی با افغانستان تلاش کرده و افغانستان نیز به این روابط افتخار می‌کند؛ اما این روابط کمتر آسیب‌شناسی شده تا مطرح شود که چرا هند اینقدر در تلاش نزدیک با افغانستان است.

راه‌کاری که دولت کابل می‌تواند روی دست بگیرد با توجه بر تحکیم ارتباطات و اصول همسایه‌داری، کوتاه کردن دست همسایه‌ها و دیگر کشورها از منابع و دارایی‌های افغانستان است.

افغانستان می‌تواند روابط تجاری و ارتباطات اقتصادی خود را حفظ کند؛ اما در همزمان زمینه رشد اقتصاد و شکوفایی استعدادهای جوانان خود را فراهم کند تا جلو فرار پول از مجموع چند مجرا، حد اقل از یک مجرا گرفته شود. افغانستان می‌تواند در عرصه‌هایی که کشورها مخاطب علاقه مند نیستند درخواست سرمایه گذاری کند، یکی از آنان، ایجاد پوهنتون طبی یا ارایه بورسیه‌های طبی می تواند باشد.

دولت نگذارد کشورهایی با مصرف کردن یک روپیه در افغانستان، ده روپیه را با خود ببرند یا به حدی آینده کشور را صدمه بزنند که مردم به ویژه جوانان کشور مفت خور بار بیایند.

ستاسو نظر

خپل نظر مو په تبصره کې ولیکئ

هغوی چې اندریوډ سیستم لرونکی ځیرک ټیلفون کاروي، د یاران اپ له ګوګل پلی سټور خپلو موبایلونو ته ښکته کولی شي. او هلته په یاران کې خپرې شوې ټولې ګټورې لیکنې هره وخت لوستلی شي.  له دې ځایه یاران اپ خپل موبایل ته ښکته کړئ. د اۍ فون لپاره د یاران اپ ډیر زر خپریږي .
/* ]]> */