pak-afghan-us-flag

فشارهای کم سابقه‌ی بین‌المللی بر پاکستان

عرفان مهران

پاکستان این روزها بیش از هر زمان دیگری به دلیل حمایت اش از گروه‌های تروریستی در معرض فشارهای بین‌المللی قرار دارد. ایالات متحده امریکا به طور مشخص فشارهای شدیدی را بر پاکستان وارد کرده تا در رفتار خود در قبال گروه‌های تروریستی تجدید نظر کند. دیروز کمیته‌ی روابط خارجی کانگرس امریکا جلسه ویژه‌ای را برای بررسی سیاست آن کشور در قبال پاکستان برگزار کرد. کسانی که در این نشست ویژه سخنرانی کردند، به انتقاد شدید از پاکستان پرداختند و از عملکرد آن کشور در قبال تروریزم ابراز نارضایتی کردند. در این نشست تاکید شد که ادامه‌ی کمک‌های امریکا به پاکستان ناموجه می‌باشد. زلمی خلیل زاد نیز به عنوان شاهد در این نشست حضور داشت و او نیز انتقادات تندی را از پاکستان مطرح کرد. آقای خلیل زاد حتی اظهار داشت که پاکستان باید به عنوان دولت حامی تروریزم در لیست سیاه ایالات متحده امریکا قرار گیرد.

این اولین باری است که کانگرس امریکا نشست ویژه‌ای را برای ارزیابی سیاست‌های آن کشور در قبال پاکستان دایر می‌کند. پیش از این بارها انتقادات تندی از سوی اعضای کانگرس امریکا از پاکستان صورت گرفته بود و در نحوه‌ی کمک‌های آن کشور به پاکستان نیز تجدید نظر شده بود، اما هیچگاه چنین نشستی دایر نشده بود و چنین انتقادات تندی از پاکستان از سوی اعضای کانگرس صورت نگرفته بود. پیش از این ایالات متحده امریکا در تمامی معادلات منطقه‌ای در جنوب آسیا به پاکستان به عنوان یک متحد استراتیژیک نگاه می‌کرد و حمایت‌های گسترده‌ای را از آن کشور انجام می‌داد.

د امریکا یو بانفوذه سناتور جان مکین چې دې وروستیو کې یې اسلام اباد ته سفر کړی و تر ستنیدو وروسته یې پر باکستان سخت انتقادونه وکړل
د امریکا یو بانفوذه سناتور جان مکین چې دې وروستیو کې یې اسلام اباد ته سفر کړی و تر ستنیدو وروسته یې پر باکستان سخت انتقادونه وکړل

این اقدامات نشان می‌دهد که عملکرد پاکستان در قبال گروه‌های تروریستی دیگر برای جهان نیز قابل قبول نیست. پاکستان بارها از سوی دولت افغانستان مورد انتقاد قرار گرفت که از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کند، اما لابی قدرت‌مند آن کشور در سطح جهانی افکار عمومی را در جهان از عملکرد مخفیانه‌ی آن کشور به خصوص سازمان استخباراتی آن کشور در جهت حمایت از تروریزم، منحرف می‌ساخت. به رغم حمایت گسترده‌ی آن کشور از گروه‌های تروریستی، پاکستان عملاً امتیازات زیادی را به دلیل اعلام همراهی با کشورهای عضو ناتو در مبارزه با تروریزم بدست می‌آورد.

حکومت وحدت ملی در افغانستان که در اوایل تلاش‌های گسترده‌ای را برای نزدیکی با پاکستان و جلب حمایت آن کشور در مبارزه با تروریزم انجام داد، در نهایت به دلیل عدم همراهی صادقانه‌ی پاکستان سیاست خود در قبال آن کشور را تغییر داد. بدون شک این تغییر سیاست حکومت افغانستان به لحاظ پیامد، اثرات عمیقی را برمناسبات پاکستان با متحدین جهانی‌اش نیز به جا گذاشت.

در واقع تغییر مناسبات افغانستان با پاکستان آغازی شد تا متحدان افغانستان به خصوص امریکا نیز به این مساله توجه نشان داده و به پیچیدگی‌ها، دو رویی‌ها و عدم شفافیت پاکستان در مبارزه با تروریزم اعتراض کند و در مناسبات خود با آن کشور تجدید نظر کند. پاکستان که در نشست‌های چهار جانبه تعهدات جدیی را برای اقدامات عملی علیه تروریزم به جانب افغانستان داده بود، با سرپیچی از تعهدات خود عملاً خود را رسوای زمان کرد و کشورهای جهان به خصوص امریکا را متوجه سیاست نامطلوب خود نمود. این در واقع آغازی برای انزوای بیشتر پاکستان شد و اکنون می‌رود که بیش از هر زمان دیگری فشارها بر دولت آن کشور بیشتر شود تا نسبت خود با تروریزم را مشخص کند.

افزایش فشارهای خارجی بر پاکستان و همچینن به انزوا کشاندن آن کشور، یکی از مهترین دستاوردهای سیاست خارجی افغانستان در طی شش ماه گذشته می‌باشد. این سیاست به شکل بسیار فعالانه‌ای از سوی شخص رئیس جمهور مدیریت شد و در ظرف کمتر از شش ماه، اقدامات بسیار زیادی که منجر به منزوی شدن پاکستان در منطقه و جهان می‌گردد، اجرا شد. در شرایط فعلی که امکان رویارویی مستقیم با پاکستان موجود نیست و آن کشور هم به شکل طبیعی و مسئولانه دست از مداخله در امور افغانستان بر نمی‌دارد، این سیاست یکی از کارآمدترین روش‌های مواجهه با پاکستان می‌باشد. افزایش فشارهای خارجی بر پاکستان می‌تواند دولت پاکستان را هم در سطح جهان و هم در داخل پاکستان در معرض فشار قرار دهد. این کار در نهایت مقام‌های پاکستانی را مجبور خواهد کرد که در سیاست خود در قبال تروریستان تجدید نظر کرده و آنان را سرکوب کنند و یا در غیر آن به انزوای بیشتر جهانی و حتی عدم مشروعیت داخلی به پیش روند.

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي.