طالبان و داعش متحدین جعلی اند

طالبان و داعش متحدین جعلی اند

• منبع: وال ستریت ژورنال
• ترجمه: حمید ناشر

دو گروه هراس افگن که در اصل برای اهداف متفاوت می‌جنگند، مخالفت‌ها میان یک‌دیگر را کنار گذاشته اند، و از این بعد جنگجویان این گروه در شرق افغانستان با یک‌دیگر به درگیری نمی‌پردازند. داعش و طالب هر دو توافق کرده اند، که در عوض، فشار خود بر دولت افغانستان را بیش‌تر می‌سازند. این اتحاد جعلی در حال حاضر تنها به سطح چند محل در شرق افغانستان محدود است.

این دو گروه که در یک سال اخیر برخی اوقات به درگیری پرداختند، حالا مخالفت‌ها را پایان داده اند، و در شماری از ولسوالی‌ها در شرق افغانستان آتش بس کرده اند. این آتش بس هر دو گروه را فرصت بخشیده، تا دوباره سروسامان یابند.

تا چند ماه گذشته جنگجویان طالب و داعش در بیش‌ترین مناطق افغانستان به نبردهای خونینی پرداختند. طالبان که از پانزده سال به این‌سو برای هدف مشخصی با دولت افغانستان می‌جنگند، برای شکست رقیبی که تازه در سال ۲۰۱۴ ظهور کرد، کمر بست. در واقع نیروهای افغان و نظامیان خارجی از این وضعیت متشنج میان این دو گروه سود بردند، و به آن‌ها کمک کرد، تا مناطق دست داشته‌ی آن‌ها را در کم‌ترین وقت به تصرف خود بگیرند.

به تازگی مقام‌های افغان در شرق کشور می‌گویند، که هر دو گروه توافق کرده اند، تا مخالفت‌ها را کناز گذاشته و در عوض تمرکز خود در جنگ با دولت افغانستان را بیش‌تر سازند. نتیجه‌ی این اتحاد جعلی، داعش را قادر ساخت، تا سرباز گیری کند، و در شرق افغانستان به شدیدترین نبرد با نظامیان افغان بپردازد. مناطقی را که داعش در حال حاضر در اختیار دارد، زمانی مربوط به طالبان و شبکه‌ی القاعده بود.

جنرال محمد زمان وزیری قوماندان نیروهای اردوی ملی در شرق می‌گوید، این دو گروه از این قبل خونین‌ترین نبردها را با یک‌دیگر تجربه کرده اند، اما از دو ماه به این‌سو هیچ برخوردی میان آن‌ها صورت نگرفته است.

شمار جنگجویان داعش حالا در حال افزایش است، حتی با وجودی‌که ولسوالی کوت به مثابه‌ی مرکز این گروه حالا در اختیار نظامیان افغان قرار دارد. شمار مجموعی جنگجویان این گروه در حدود ۳۰۰۰ تن خوانده شده است. از این شمار جنگجویان بر می‌آید، که این گروه به مراتب کوچک‌تر از طالبان است. هر لحظهپ احتمال وجود دارد، که این اتحاد آنان بشکند، و دوباره به جان هم بیافتند.

بنظر می‌رسد، داعش از این فرصت سو استفاده می‌کند، تا برای حملات مرگبار بر طالبان و افغان‌های ملکی آمادگی بگیرد. در روزهای اخیر ماه جولای این گروه مسئولیت یکی از خونین‌ترین حمله را به عهده گرفت، که ۸۰ کشته برجا گذاشت.

با وجود وقوع چندین جنگ میان جنگجویان این دو گروه، قوماندان داعش از همان اول در تلاش روابط مثبت با طرف طالبان بودند. به شکل نمونه قوماندان این گروه، طالبان را در ولایت کنر ملاقات کردند، تا آن‌ها را برای پیوستن به داعش قانع سازند. علاوه بر این، داعش در اوایل ظهورش، مردمان ملکی ولایت کنر را نیز ملاقات نمود.

هرچند وحشی‌گری داعش سطح تمایل و حمایت از این گروه را به مراتب کاهش داد، اما حالا هم می‌تواند با پرداخت معاشات ناچیز سربازگیری کند. سیدخان باچا یکی از بزرگان ولایت ننگرهار می‌گوید، داعش چهل تن را با مزد خیلی پائین در ولسوالی سرکاڼو به کار گماشته است. وی می‌گوید: «داعش با تبلیع بر ضد دولت افغانستان و نیروهای خارجی سرباز گیری می‌کند. این گروه بیش‌تر بر جوانان تمرکز دارد، و با پرداخت پول ذهنیت آن‌ها را تغیر می‌دهد.»

اتحاد این دو گروه هراس افگن به دنبال تقویه‌ی نقش نیروهای امریکایی در جنگ افغانستان بوجود آمد. در این هفته‌های اخیر شمار نیروهای جنگی ایالات متحده در افغانستان بیش‌تر شد، و علاوه بر داعش طالبان را نیز مورد حملات هوایی قرار دادند. در ضمن، در نتیحه‌ی عملیات نظامی، مرکز این گروه در ولایت ننگرهار نیز تصفیه شد.

داعش حالا به ولایات کنر و نورستان عقب نشینی کرده است. قرار است، عملیات بعدی در این دو ولایت نیز انجام شود، تا مناطق زیر تسلط این گروه کاملاً تصفیه شوند.

جنرال جان نیکولسن قوماندان عمومی نیروهای امریکایی در افغانستان به این باور است، اتحاد محلی میان داعش و طالبان بر عقاید اصلی آنان تاثیری نمی‌کند. به باور وی با وجود آتش بس هر لحظه امکان دارد، که این دو گروه با هم برخورد کنند. با آن‌هم بیم آن وجود دارد، که داعش و طالب به متحدین اصلی یک‌دیگر ظهور کنند، اما تفاوت‌های عقیدوی میان آنان شاید این امر را ناممکن سازد.