_90498185_034197175

ضرورت برخورد هوشیارانه با رویداد دیروز کابل

 

سرمقاله – روزنامه سرخط

حمله‌ی انتحاری دیروز در میان معترضان “جنبش روشنایی” چندین شهید و زخمی به جا گذاشت. این حمله زمانی اتفاق افتاد که معترضان خیمه‌های تحصن را برپا می‌کردند و قصد ادامه‌ی اعتراضات شان را به شکل تحصن داشتند. شمار قربانیان این رویداد به خصوص زخمیان آن با توجه به تراکم بیش از حد جمعیت در منطقه نسبتاً چشمگیر است. مسئولیت این حمله را گروه داعش رسماً به عهده گرفته است.

معترضان برای تغییر مسیر انتقال برق وارداتی از ترکمنستان به کابل از طریق سالنگ تجمع کرده بودند و از حکومت می‌خواستند تا در مورد تصمیم خود در این مورد تجدید نظر کند. محل تجمع معترضان در منطقه‌ی دهمزنگ کابل بود و قرار بود تحصن نیز در همین نقطه شروع شود.

این حمله یکی از خونین‌ترین رویدادهای امنیتی در کابل می‌باشد. به دلیل وقوع حمله در میان معترضان، شمار قربانیان و زخمی‌های این رویداد زیاد گزارش شده است. با آنکه تظاهرات به شکل مسالمت آمیز برگزار شده بود، اما وقوع این رویداد عملاً حرکت مسالمت آمیز معترضان را با خون و زخم بزرگ بر دل مردم افغانستان، به پایان برد.

حمله‌ی انتحاری دیروز بر “جنبش روشنایی” یکبار دیگر قساوت و بی‌رحمی تروریستان را به نمایش گذاشت و نشان داد که هرجا که دست آنان به خون مردم برسد، از آن دریغ نخواهند کرد. انتحارکنندگان دیروز، عملاً مردمان غیرنظامی و بی‌گناه را هدف قرار دادند و بدین ترتیب، یکبار دیگر بر جناوری و ددمنشی خود تاکید ورزیدند.

بدون شک کشتار غیرنظامیان در هیچ آیین و سنتی قابل قبول نیست و تمامی گروه‌های درگیر باید به خون غیرنظامیان احترام بگذارند. قوانین و کنوانسیون‌های ملی و بین‌المللی همه چنین جنایاتی را تقبیح می‌کنند و اینگونه رفتارها با روح تمامی فعالیت‌های سیاسی سازگاری ندارد. فرهنگ افغانی و ملی ما نیز چنین جنایت و قساوتی را به شدت تقبیح می‌کند و عاملان آن را هرگز فراموش نخواهد کرد.

چنین اقداماتی تنها با ایدئولوژی تروریستی سازگاری دارد و تنها گروه‌های تروریستی اند که جرأت می‌کنند چنین وقیحانه جان مردم غیرنظامی را بگیرند و ترس و وهم و نگرانی در میان مردم ایجاد کنند. این حمله نشان داد که تروریزم هیچ تمایزی میان نظامی و غیرنظامی، سیاسی و غیرسیاسی، توده‌های مردم و رهبران آن، پیر و جوان، زن و مرد قائل نیست و تنها به دنبال فرصت است تا جان مردم را شکار کنند و بدین ترتیب موجی از نگرانی و وهشت را در میان آنان به وجود آورند.

حالا این حمله انجام شد، هرچند درد آن برای تمامی مردم افغانستان جانکاه است، اما باید نسبت به آن با هوشیاری تمام برخورد کرد. این رویداد نباید شکافی را میان مردم ایجاد کند و باعث گسترش نفاق و شکاف در میان مردم گردد. رهبران معترضان، مردم، دولت و تمامی نیروهای سیاسی و اجتماعی باید آگاهانه و مسئولانه در برابر این رویداد برخورد کنند و نگذارند موج احساسات منجر به بی‌ثباتی‌های بیشتر در جامعه گردد.

دشمنانی که این کار را انجام دادند، بدون شک مهمترین هدف شان برهم زدن وضع موجود و ایجاد شکاف بیشتر در جامعه می‌باشند و با این کار خود عملاً این هدف را دنبال کردند. مردم و گروه‌های سیاسی باید نگذارند دشمن به این هدف مهم خود دست یابند و بدین ترتیب زمینه‌ی ایجاد آشوب بیشتر در جامعه را فراهم آورند. مردم، مسئولین دولتی، رهبران احزاب و گروه‌های اجتماعی باید همه علیه تروریزم و دشمنان مردم افغانستان بسیج شده و با همدلی، همدردی و رفتار مشترک از یکطرف باعث تسلی خاطر بازماندگان قربانیان شوند و از سوی دیگر مشت محکمی بر دهان دشمنان مردم افغانستان بزنند.

در حال حاضر اولویت اصلی، رسیدگی به وضع زخمیان این رویداد است. ده‌ها تن که در این رویداد زخمی شده اند، اکنون در شفاخانه‌های کابل به سر می‌برند و هرکدام نیازمند اهدای خون، مراقبت‌های صحی و همدلی مردم می‌باشند. همه باید به وضع زخمیان رویداد رسیدگی کرده و در حد توان در دست گیری از آنان سهم بگیرند.