مې ۱۷  نسکوره شوې هیلوکوپټره
مې ۱۷ نسکوره شوې هیلوکوپټره

اسلام آباد در پانزده سال به بهانه‌ی ترمیم طیاره‌هایش طالبان را اکمال کرده است

یافته‌های روزنامه سرخط نشان می‌دهد، هلیکوپتر نوع M-17 نظامیان پاکستانی، ۱۵۰ جوره دریشی نظامی، ۳۰۰ سیت موبایل و یک لک و چهل هزار دالر امریکایی را با مهمات جنگی برای اکمال طالبان به ولسوالی ازره ولایت لوگر با خود آورده بود.

منبعی در ارگ ریاست جمهوری می‌گوید، طیاره‌های پاکستانی در این پانزده سال به بهانه‌ی ترمیم در ازبکستان و روسیه وارد فضای افغانستان می‌شدند، و در واقع طالبان را اکمال کردند.

یک منبع موثق به روزنامه سرخط گفت، سفارت پاکستان مقیم کابل ۷۲ ساعت قبل از پرواز این هلیکوپتر، در مکتوبی اداره‌ی هوانوردی ملکی و وزارت امور خارجه‌ی افغانستان را از مشخصات آن اطلاع داد، و اجازه‌ی استفاده از حریم افغانستان را دریافت کرد.

در این مکتوب آمده است، که یک فروند هلیکوپتر پاکستانی با استفاده از فضای افغانستان جهت ترمیم به ازبکستان و سپس به روسیه می‌رود. سفارت پاکستان در این مکتوب از نوعیت این طیاره چیزی نگفته، و اداره‌ی هوانوردی ملکی و وزارت امور خارجه‌ی افغانستان هم در این مورد نپرسیده اند. اداره‌ی هوانوردی ملکی در تماس با سرخط این موضوع را تائید کرد، اما وزارت امور خارجه در این مورد اصلاً چیزی نمی‌گوید.

برعکس آن‌چه که گفته شده بود، طیاره‌ی حامل شش سرنشین شامل جنرالان متقاعد اردوی پاکستان و صفدر نام داماد نواز شریف صدراعظم آن کشور، با هماهنگی ملا همایون ولسوال ازره برای اکمالات ملا شیرین قوماندان طالبان به رهبری ملا هبت الله در این ولسوالی نشست کرد.

بر بنیاد استدلال پاکستان این هلیکوپتر به دلیل عارضه‌ی تخنیکی نشست اضطراری کرده است، اما واقعیت چیست؟ تصاویری که به ریاست عمومی امنیت ملی رسیده، نشان می‌دهد، که صفدر داماد نواز شریف نیز در این میان وجود داشت، و برای اکمالات طالبان در ولسوالی که حضور دولت در آن‌جا در کمتر‌ین حد است، قوماندان این گروه را ملاقات می‌کند.

ملا انځر گل قوماندان دیگر طالبان در این ولسوالی توسط افرادش ساحه را محاصره کرده، و در خواست سهم در اکمالات موجود را می‌کند و می‌گوید، پاکستان در نوبت دیگر باید وی را اکمال نماید.

جنرالان متقاعد پاکستانی، ملا همایون ولسوال ازره و ملا شیرین قوماندان شماره یک طالبان در این ولسوالی با وی مخالفت می‌کنند.

ملا انځر گل که ساحه را در محاصره داشت طیاره‌ی حامل سرنشینان را هدف قرار داد، و سپس همه سرنشینانش را با خود برد. در ظرف نیم ساعت اثری از این طیاره بر جا گذاشته نشد. این نکته یک‌بار دیگر مَهر تائید بر دست نشانده بودن طالبان است، اما این‌بار به نوعی دیگر فاش می‌گردد.

منابع در ارگ ریاست جمهوری می‌گویند، پاکستان در این پانزده سال به هدف ترمیم طیاره‌های خود در یکی از ترمیم‌گاه‌های ازبکستان و روسیه از فضای افغانستان استفاده کرده، اما حالا معلوم شد، که در واقع چه اهدافی در آن نهفته است. بر اساس اصول بین‌المللی طیاره‌های که باید ترمیم شوند، به واسطه‌ی طیاره‌های ترانسپورتی منتقل می‌گردند، چون احتمال سقوط بیش‌تر است.

دولت افغانستان تا مدتی با خاموشی در این مورد اعلام کرد، که هلیکوپنر M-17 پاکستانی اجازه‌ی ورود به خاک افغانستان را دریافته بود، اما در مقابل، هلیکوپتر نظامی این کشور به هدف اکمال طالبان وارد افغانستان گردید. این بی کفایتی در مقابل کشوری که هر لحظه به دنبال فرصت است، بخشودنی نیست.

دوا خان مینه پال معاون سخنگوی ارگ ریاست جمهوری می‌گوید، هیاتی متشکل از ترکیب شورای امنیت ملی و اداره‌ی هوانوردی ملکی به کار گماشته شده، تا چگونگی این رویداد و نوعیت نشست این طیاره را معلوم کنند، آن‌چه را که اردوی پاکستان نشست اضطراری نامیده است.

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع ملی در تماس به سرخط گفت، که سفارت پاکستان نوعیت این طیاره را مشخص نکرده بود، و هدف از گماشته شدن این هیات نیز بررسی همین موضوع است. مشخص نشدن نوعیت این طیاره قبل از وارد شدن به فضای افغانستان که آیا مربوط به اردوی آن کشور است، و یا هم در بخش ملکی فعالیت دارد، نوعی گریز پاکستان از آن‌چه که هدف اصلی آن‌هاست، پنداشته می‌شود.

با توجه به این تاکتیک پاکستان که در پانزده سال اخیر، طیاره‌های این کشور به بهانه‌ی ترمیم در ازبکستان و روسیه طالبان را در مراکز آن‌ها اکمال می‌کرد، خاموشی دولت افغانستان و کسانی که حریم فضایی کشور را بدست دارند، خود سوال برانگیز است. نیاز است در این شرایط حساس و روابط از هم رفته‌ی دیپلوماتیک میان دو کشور، کابل باید در کنترول حریم فضایی افغانستان فعال‌تر عمل کند، و پاکستان را در هر گام نظارت کند.