2740050819

آیا عضو داعش تبعه‌ی افغانستان بود؟

 

منبع: میل آنلاین –
ترجمه: حمید ناشر- 

مهاجم آموزش دیده‌ی داعش خلاف چهره‌ی که در ویدیوی منتشره دیده می‌شود، دارنده‌ی تابعیت پاکستان بود، و بخاطری در مورد تابعیت‌ اصلی‌اش دروغ گفته بود، تا زودتر تابعیت آلمان را بدست آورد، چون جریان پذیرش افغان‌ها نسبت به اتباع پاکستانی به سادگی انجام می‌شود.

گروه هراس افگن داعش بعد از این رویداد ویدیویی را به نشر رساند. در این ویدیو مهاجم هفده ساله در مورد قصد حمله به سرنشینان یک خط ریل در آلمان صحبت می‌کند، که با انجام آن چهار تن را شدیداً زخمی ساخت.

داعش به شکلی این مهاجم را محمد ریاض نامیده، اما برعکس وزارت امور داخله‌ی آلمان نام وی را ریاض خان احمدزی خوانده، و در دفتر مهاجرین سازمان ملل نیز به همین نام به ثبت رسیده است.

قبل از وقوع رویداد، محمد ریاض عضو افراطی گروه داعش در فستیوال موسیقی در آلمان با موهای مصنوعی عکس گرفته، و آن‌را در صفحه‌ی اجتماعی فیسبوک خود به نشر رسانده است. با این‌حال این هراس افگن هفده ساله قصد داشت، تا این حمله را قبل از این تاریخ انجام دهد، اما با ممانعت‌هایی روبرو بود، که آن‌را با تاخیر انداخت.

او در ساحه‌ی زراعتی موسوم به «گاوکوینیگ شوفین» در آلمان زندگی می‌کرد، جایی‌که مبلغ مسیحی در آنجا برای مسلمانان مکانی برای بودوباش فراهم کرده است.

در جریان تحقیقات و بررسی بیرق داعش همراه با نامه‌هایی در مورد فعالیت‌های تروریستی از منزلش بدست آمده است. در این میان چیزی‌که جذابیت خاص دارد، بدست آمدن اسناد پاکستانی است، که در آن نوشته شده: تا به کجا برود، و چه کند تا از چانس بیش‌تر برای پذیرش برخوردار باشد.

وی در صفحه‌ی فیسبوک‌ خود نوشته است: «زندگی برای آموختن زبان آلمان خیلی کوتاه است.» برعکس این رویداد وی تصاویری از خود به نشر رسانده که خلاف توقع است. مثلاً در ماه فبروری همین سال در نمایشی در منطقه «اوشین فورت» که در آن کنسرت، نمایشات کمیدی و بازی‌های سرگرم‌ کننده برای چهار روز اجرا شد، تصاویر عجیب و غریبی از خود برداشته است. وی در حساب فسیبوک‌ خود نوشته: «مادرم دوستت دارم. همه چیز را در این دنیا فراموش می‌کنم، ولی تو را فراموش کرده نمی‌توانم.»

این ویدیو نشان می‌دهد، که وی بالاتر از هفده سال دارد، و کلماتی را استفاده می‌کند، که در افغانستان نه بلکه در پاکستان مورد استفاده است. متخصصان آلمان نیز در برررسی صحبت‌های وی نتیجه‌گیری کردند، که لهجه‌اش نیز افغانی نیست، و بیش‌تر در پاکستان مروج است.

وزارت امور داخله‌ی آلمان در بررسی صورت گرفته گفته است، که محمد ریاض ظاهراً مسلمان رادیکال نبود، و قیاقه‌ی آرام و خون‌سرد داشت، اما با حمله‌ی که با تبر انجام داد، چهار فرد ملکی را به خون کشاند، که هنوز هم وضعیت صحی آنان بهبود نیافته است. در موقع رویداد، پولیس نتوانست تا وابستگی وی را با داعش ثابت سازد، اما بعداً نامه‌ی خداحافظی وی دریافت شد، که در آن برای پدرش نوشته بود مسلمانان جهان باید به دفاع برخیزند، و حالا برایش دعا کند تا انتقام را از این کفار بگیرد. بررسی کنند‌گان جنایی وزارت امور داخله نیز گفته اند، که وی قبل از حرکت به سوی ایستگاه ریل سه بار «الله اکبر» نیز گفته است. در نتیجه وی چهار فرد را مورد حمله قرار داده، که وضعیت صحی دو تن آنان هنوز هم وخیم است.

محمد ریاض سپس در ریلی سوار شد، که ۲۵ سرنشین داشت، و آن‌را به یک کشتارگاه مبدل ساخت. پولیس در حال بررسی بیش‌تر است، تا وابستگی‌ افراطیت وی را معلوم کند، که افراطی خودی بود و یا هم محرک دیگری در کار بود. این شخص در ویدیوی منتشره می‌گوید، او یکی از سربازان داعش است و می‌خواهد، حمله‌ی سنگینی را در آلمان انجام دهد، چون سیاسیون مسلمان هرگز کفار را متوقف نساخت، و حالا شرایط چنین نیست. با این وصف توماس دی میزایر وزیر امور داخله‌ی آلمان گفته است، که این کشور با حملات گرگان تنها روبروست.

این اظهارات وی واضح می‌سازد، که به شمول آلمان شماری از کشورهای دیگر اروپایی نیز با تهدید چنین حملات روبروست که باید جدی گرفته شود.

آلمان نسبت به حملات اخیر در جنوب فرانسه بیش‌تر با تهدیدات هراس افگنان افراطی مواجه بود، که بیش‌ترین آن خنثی گردید. محمد ریاض نیز در رابطه‌ی آشکار با داعش قرار نداشت، و به همین‌خاطر جلوگیری از وقوع آن کار دشواری به نظر می‌رسید.

آلمان با اعلام پذیرش مهاجرین در سال ۲۰۱۵ یک اعشاریه یک ملیون مهاجر را در خاک آن کشور جا داد، که بیش‌ترین آنان را سوری‌ها و افغان‌ها تشکیل می‌دهند. با توجه به این تهدیدات از ناحیه‌ی مهاجرین، اتحادیه‌ی اروپا به خصوص آلمان، نیازمند دقت بیش‌تر در بررسی دوسیه‌های هریک آنان است تا هر نوع روابط آن‌ها زیر ذره‌بین باشد.