ژوند او ژواک

نشست سه جانبه‌ی مسکو؛ یک تیر و دو فاخته برای رسانه‌های غرب

بیش از پانزده سال است که از حضور جنجال برانگیز نیروهای امریکایی و کشورهای عضو سازمان ناتو در افغانستان می‌گذرد؛ اما این کشور به رغم حضور پر تعداد نیروهای بیگانه، در سال گذشت، یکی از خونین‌تر سال‌های خود را سپری کرد و جان گرفتن داعش در افغانستان، از جمله دلایل تشدید خشونت‌ها در این کشور در سال جاری بود.

اکنون که روسیه، چین و پاکستان به عنوان بازیگران منطقه‌یی، دست به ابتکاری جدید برای بهبود وضعیت افغانستان زده‌اند، رسانه‌های غربی با استفاده هدفمند از عباراتی نظیر جنگ نیابتی در افغانستان، به رویارویی با این ابتکار تازه برای بهبود اوضاع امنیتی افغانستان، دست و آستین را بر زده اند.

بخشی از گزارش‌های رسانه‌یی غرب به روسیه درخصوص نشست سه جانبه با موضوع افغانستان، به اقدام‌های اثرگذار این کشور و همراهی آن با ایران در حمایت از دولت قانونی سوریه و کمک به مبارزه با تروریست‌های داعش در این کشور باز می‌گردد.

روسیه این روزها به دلیل حمایت از دولت قانونی سوریه و کمک به مبارزه موثر با تروریزم در این کشور، سخت تحت فشار سیاسی کاخ سفید و متحدان غربی – عربی آن قرار گرفته و تازه ترین واکنش‌های سنگین برضد مسکو، اقدام اخیر مستاجر رنگین پوست کاخ سفید در واپسین روزهای کاخ نشینی خود مبنی بر امضای سری جدید تحریم‌ها برضد برخی شخصیت‌های روس است.

خبرگزاری فرانسه که ساز اخبار و گزارش‌های خود را در خصوص تحولات مهم منطقه‌یی و بین‌المللی، همسو و هم نوا با سیاست‌های غرب تنظیم می‌کند، بدون اشاره به تماس‌های صریح طالبان افغانستان با کشورهای مختلف، تماس‌های روسیه با اعضای این گروه را به شکلی حساسیت برانگیز برجسته می‌کند و می‌نویسد که روسیه مدعی است تماس‌هایش با گروه‌های مخالف مسلح دولت در افغانستان با هدف ارتقای امنیت منطقه‌یی است اما مقام‌های امریکایی نسبت به تماس‌های مسکو، بدبین هستند.

خبرگزاری فرانسه در گزارش خود به نقل از جان نیکلسون قوماندان نیروهایی امریکایی و ناتو در افغانستان می‌نویسد: روس‌ها مدعی هستند که طالبان در افغانستان با داعش می‌جنگد. روس‌ها قصد دارند با چنین ادعایی، تماس‌ها و حمایت خود را از طالبان مشروعیت ببخشند درصورتی که این ادعا، مبتنی بر واقعیت نیست طرح چنین ادعایی به مفهوم تضعیف و دست کم گرفتن دولت افغانستان و تلاش‌های ناتو برای تقویت امنیت افغانستان است؛ اما جنرال نیکلسون مدعی شده است که ارتباط مشابهی هم میان ایران و طالبان وجود دارد.

این جنرال امریکایی اما نگفته است که حضور 15 ساله و مبارزه ادعایی ده‌ها هزار تن از نیروهای بیگانه تحت فرماندهی واشنگتن در افغانستان، تا کنون به جز افزایش ناامنی، تروریزم، فقر، بیکاری و ده‌ها برابر شدن تولید و قاچاق مواد مخدر از افغانستان به کشورهای مختلف جهان و اخیر هم جان گرفتن داعش در افغانستان، چه دستاوردهای دیگری داشته است.

همچنین خبرگزاری فرانسه در این گزارش اشاره نکرده است که چرا امریکا به عنوان عضوی از گروه چهارجانبه صلح افغانستان، پس از تماس‌های پیدا و پنهان با طالبان و برگزاری پنج دوره نشست برای کمک به صلح افغانستان در یک سال اخیر، درست زمانی که ملا اختر منصور رهبر وقت طالبان تصمیم به حضور پای مذاکرات صلح با دولت کابل گرفته بود، در اقدامی خودسرانه و بدون مشورت با دیگر اعضای گروه چهارجانبه، موتر حامل وی را با یک طیاره بی پیلوت خود مورد حمله قرار داد و با کشتن او، مانع از به ثمر رسیدن روند صلح افغانستان شد؟
حضور رو به گسترش داعش در افغانستان، کشوری که به دلیل شرایط موجود، مستعد پرو بال گرفتن گروه هایی مثل داعش است، بدون تردید، تهدیدی جدی برای منطقه محسوب می شود.

پاکستان با داشتن حدود دو هزار و 400 کیلومتر سرحد مشترک با افغانستان، چین نیز به دلیل هم سرحد بودن با پاکستان و روسیه نیز به دلیل همجواری با افغانستان از طریق کشورهای آسیای میانه، نگران سربرآوردن غول سوم داعش، بعد از سوریه و عراق، در افغانستان هستند و طبیعی است برای پیش گیری از بروز تهدیدهای جدید در منطقه، به فکر اوضاع امنیت افغانستان باشند و به همین دلیل از کابل نیز دعوت کرده اند تا در دور آتی نشست هایی که با موضوع افغانستان برگزار خواهند کرد، حضور یابد.

ستاسو نظر

خپل نظر مو په تبصره کې ولیکئ

/* ]]> */