ژوند او ژواک

داعش راه تجارت را در شرق دریافته

این گروه ده‌ها تُن محصول جلغوزه را به خیبرپشتونخواه انتقال داده است

بیش‌ترین جنګجویان مربوط به ګروه داعش را که از قوم اوکرزی آنسوی خط دیورند تشکیل داده اند، با تسلط بر ساحات حاصل خیز جلغوزه در شماری از ولسوالی‌های ولایت ننگرهار مردم را از جمع‌آوری این محصول منع کرده و خود آن‌را با کمک اورکزی‌های دیگر در آنسوی خط، از طریق ولسوالی‌های پچیراگام، هسکه مینه و اچین به خیر پشتونخواه انتقال داده اند.

از میان حاصلات مجموعی جلغوزه در این سال جاری تنها ۵۶ تُن آن به جلال آباد انتقال یافته و متباقی از طریق جنګجویان همین ګروه به شکل غیرقانونی به تجار بیرونی به فروش رسیده است.

ولسوالی‌های اچین و پچیراگام مرکز داعش به سطح ولایت‌های شرقی به حساب می‌روند. جنگجویان گروه داعش قبل از حاصل برداری جلغوزه ساحات و جنگلات حاصل خیز را زیر تسلط خود درآوردند و این مناطق که نسبتاً دورتر واقع اند، امکان دسترسی ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت ننگرهار وجود ندارد. مردم و شوراهای مردمی نیز از ترس تهدیدات موجود؛ در این سال به ساحات یادشده نرفته اند.

ریاست زراعت آبیاری و مالداری ولایت ننگرهار از طریق شوراهای انکشافی و مردمی دسته‌های حاصل برداری محصول جلغوزه را تشکیل داده که مسئولیت شاخچه‌بری و رسیدگی به جنگلات طبیعی آن‌را دارند.

این شوراهای مردمی در سال جاری نتوانسته اند همانند سال گذشته این حاصلات را به دلیل حضور جنگجویان گروه داعش جمع‌آوری کنند. به این ترتیب جنگجویان داعش حجم زیادی حاصلات جلغوزه را خود جمع‌آوری و سپس بر تجار بیرونی به فروش رسانیده اند.

حاجی ساز ولی ولسوال هسکه مینه در مصاحبه‌ی با سرخط می‌گوید، داعش به صورت گسترده در این ولسوالی حضور دارد. به باور او میزان حاصلات جلغوزه نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. او برعکس یافته‌های روزنامه سرخط می‌گوید داعش به حاصلات جلغوزه دست نبرده اند. حاجی ساز ولی ولسوالی هسکه مینه می‌گوید: «میزان حاصلات جلغوزه در سه ولسوالی ننگرهار نسبت به ولایت‌های جنوب به خصوص پکتیا خیلی کم است. علاوه برآن؛ حاصلات آن در سال جاری نسبت به سال‌ گذشته نیز به مراتب کم بود.»

فصل جمع‌آوری حاصلات جلغوزه در مناطق سردسیر از میزان تا جدی و در مناطق گرم‌سیر تا ماه‌های دلو و حوت ادامه می‌یابد.

اعتبار خان یکی از بزرگان قومی در ولسوالی هسکه مینه‌ی ولایت ننگرهار می‌گوید، آن‌ها طبق توافق با ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت ننگرهار شوراهای مردمی را برای جمع‌آوری حاصل جنگلات جلغوزه ایجاد کرده اند و در این سال چندان نفع نبردند.

کارمندان ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت ننگرهار نیز نسبت ناامنی نمی‌تواند کارمندانش را به جنگلات طبیعی سه ولسوالی بفرستد، چون در آن‌جا داعش عملاً حضور دارد.

رفیع الله رحیمزی رئیس زراعت، آبیاری و مالداری ولایت ننگرهار در تماس با روزنامه می‌گوید، پنجاه و شش تُن حاصلات این جنگلات طبیعی به جلال آباد مرکز این ولایت آورده شده که نسبت به سال‌های قبل حجم آن کم است. آقای رحیمزی می‌گوید: «بیش‌تر محصولات جلغوزه به دلیل فعالیت کارخانه‌های پروسس و بسته بندی از طریق ولسوالی حصارک به ولایت‌های خوست و پکتیا انتقال داده شده است.» او خاطر نشان نمی‌سازد که این محصول جلغوزه برای پروسس و بسته بندی توسط کی‌ها به جنوب کشور انتقال می‌یابند.

هر کیلو گرام جلغوزه‌ی وطنی از ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ افغانی قیمت دارد. داعش توانسته از بابت فروش جلغوزه‌های خام ولسوالی هسکه مینه، پچیراگام و اچین ده‌ها ملیون افغانی نفع ببرد.

ستاسو نظر

خپل نظر مو په تبصره کې ولیکئ

/* ]]> */