ژوند او ژواک

تندی عمل، کی بُود مانند تندی بیان

عادله دانش
قمر جاوید بجوا به رییس جمهور غنی تماس گرفت و گفت که از رویدادهای خونین در کابل، هلمند و کندهار به شدت متاثر است و از آدرس مردم پاکستان و دولت این کشور با مردم افغانستان ابراز غم‌شریکی می کند؛ اما بر بنیاد آنچه در رسانه‌ها منتشر شده رییس جمهور غنی با ابراز قدردانی از احساس مردم پاکستان هشدار داده که کابل انتقام خون شهدای افغانستان را می گیرد.

رییس جمهور غنی گفته است که در سراسر افغانستان حملات تروریستی انجام می شود، گروه های تروریستی مسوولیت آنرا به عهده می گیرند، این گروه ها کسانی هستند که در پاکستان لانه دارند و از آنجا حملاتی را سازمان دهی می‌کنند.

این اظهارات آقای غنی ظاهرا در جریان تماس تلیفونی با قمر جاوید بجوا مطرح شده است، گزارش شده که آقای بجوا نیز گفته کشورش اراده جدی برای مبارزه با تروریزم دارد و اکنون هیچ گروه تروریستی در کشورش لانه ندارد.

بر بنیاد آنچه استخبارات افغانستان و ارشدترین مقام‌های نظامی افغانستان مشمول جنرال رازق، قوماندان امنیه ولایت کندهار می‌گوید، کسانی که این حملات را سازمان دهی کرده بودند، کسانی بودند که تلاش داشتند شورای کویته را به هلمند جا به جا کنند پس با وجود این اظهارات، قمر جاوید بجوا این بار هم در تماس تلویزیونی با رییس جمهور غنی دروغ گفته است.

روزانه ده‌ها تروریست در کندز، هلمند، کندهار، فاریاب و اطراف شهر کابل دستگیر می‌شود و خودش اقرار می‌کند که از پاکستان آمده و به دستور فلان آخوند خواسته در فلان جای کابل یا ولایت دیگر حمله تروریستی انجام بدهد؛ اما اکنون رییس ستاد اردوی پاکستان در تماس تلیفونی و واضحا به رییس جمهور غنی دروغ می‌گوید.

این تماس با سخنان تند رییس جمهور غنی به همراه بوده است، آقای غنی پس از روی کار آمدن به عنوان رییس دولت، ادبیات سیاست خارجی افغانستان در برابر پاکستان را تندتر کرده و در عین حال با کشورهایی که خیر افغانستان را می‌خواستند روابط دولت با دولت را نزدیک‌تر کرده است.

ادبیات تند ارگ در برابر پاکستان بر بنیاد آنچه دیده می‌شود، به شدت به روحیه پاکستان سازگار و نیست بارها با تهدید و مکالمه مسالمت‌آمیز خواستار تغییر در گفتار دولت افغانستان شده است؛ اما با توجه به بد بختی‌هایی که مردم افغانستان از دخالت‌های پاکستان دیده، زمان آن رسیده که تندی را از بیان به عمل و رفتار تبدیل کرد.

افغانستان اکنون توانایی دارد که موانعی را بر سر راه منافع پاکستان در منطقه و افغانستان ایجاد کند، از راه اقتصادی، از راه ترانزیتی، از راه همکاری با امریکا و غرب و دیگر راه‌های دیپلوماتیک که ممکن باشد دولت می‌تواند برای سیاست پاکستان در منطقه چالش‌زا باشد.

بر همگان ثابت شده که هر قدر دولت سیاست چالش‌زا برای پاکستان را در پیش بگیرد، همانقدر این کشور در برابر خواسته‌های کابل و نرم‌تر شده و مقداری انسانی‌تر رفتار می‌کند.

ممانعت بخش بزرگی از واردات اجناس پاکستانی به افغانستان موثرترین راه است، زیرا اکنون افغانستان به جز پاکستان به چندین کشور منطقه راه تجارتی دارد و اگر همتی در کار باشد، هرگز وابسته این کشور خبیث و دروغگو نخواهد شد.

ایستادگی دولت در برابر سیاست‌ها و منافع پاکستان در منطقه حمایت مردمی را در سراسر کشور نیز به همراه دارد، نبرد اخیر نیروهای مرزی افغانستان در تورخم نشان داد که اگر دولت اراده کند، حتا افغان‌هایی که در قالب طالب علیه دولت کابل می‌جنگند، میل سلاح خود را به سوی پاکستان نشانه خواهند گرفت و از کابل و مردم خود دفاع خواهند کرد.

دولت ملزم است تا سیاست زور با زور را در پیش بگیرد و آنچه که پاکستان در منطقه راه اندازی می‌کند و با اراده محکم علیه خودش استفاده کند.

ستاسو نظر

خپل نظر مو په تبصره کې ولیکئ

/* ]]> */